Vi önskar alla en kärleksfull och fin alla hjärtans dag. Kramar från Portvaktsstugan!
Den här helgen har vi haft massor att fira- Åke Söderblom och Thor Modéen har fyllt år och Portvaktsstugan blev så fint uppmärksammad i Metro i fredags.
Med den här fina artikeln har vi förhoppningsvis nåt ut till fler och kan få berätta om Filmstaden och dess gedigna filmhistoriska arv.
Mycket har hänt sedan sist vi skrev, vår kära julmarknad är genomförd och vi är otroligt nöjda med denna folkfyllda och ytterst trivsamma dag. Besökarna kunde inhandla allt i från ekologiska färskvaror, till hemlagad pesto och utsökta marmelader och senap. Dessutom tyghantverk, filmer, affischer och hemgjoda tvålar bland mycket annat. Barnen gav sina önskelistor till Tomten som också läste sagor för de små. Lucia kom med sitt tåg och spred ljus och glädje. I Portvaktsstugan erbjöds saffransvåfflor med lingongrädde och som alltid nybryggt fairtrade kaffe.
Tack för att ni kom och gjorde denna dag till en minnesvärd dag för oss alla!
Igår arrangerade vi årets sista Filmklubb där Cecilia Frode stod som värd med filmen "Min onkel", i en välfylld salong bjöd vi på bubbel och filmsnack.
Läs gärna en av våra besökare Rickard Oxfälts blogg om gårdagskvällen:
http://rix-kino.blogspot.com/2011/12/jacques-tati-mon-oncle.html
Mycket kärlek och riktigt God jul önskar vi er alla!
Igår kväll arragerade Filmstadens kultur filmpremiär på filmen "Den vilda filmkvällen", en film gjord av ungdomar från Byparken här i Solna.
Ett trettiotal förväntansfulla nära och kära kom för att få se filmen efter att tålmodigt väntat i månader. "Den vilda filmkvällen" är gjord med mycket hjärta och med en fantastisk humor. Det är en komedi som anspelar på och flirtar med ett antal andra välkända storfilmer som bland annat "Baksmällan", "Harry Potter" och "The Shining". Filmen var mycket proffsigt gjord. Med enkla medel, stor kreativitet, sinne för filmskapande och många timmar är filmen ett fint exempel på hur film kan göras enkelt med stor kreativitet.
Det märks att det finns många timmar i både inspelning och redigering i skapandet av filmen. Dessutom är de fyra filmskaparna både framför och bakom kameran och har samspelat tillsammans genom hela processen. Som ett filmkollektiv, där alla hjälps åt med allt. Det blir tydligt att alla är lika involverade och viktiga. Det är en film som är gjord med lust.
Solnas fantastiska historia som filmnav i svensk filmhistoria ger Solna en naturlig filmprofil vi vill värna om. På många sätt är det viktigt att filmskapande även sker här idag och på Solnas fritidsanläggningar är personalen otroligt duktiga och kompetenta på att guida och uppmuntra barn och unga till att göra film. Och att vi fick äran att agera samarbets part och visa filmen i visningssalongen Operan är vi väldigt glada för.
Tack allesammans för igår!
En av våra mest älskade underhållare har gått ur tiden. Sickan Carlssons kariär sträckte sig över sju årtionden. Hon kommer alltid leva vidare genom det avtryck hon gjort i våra hjärtan med sin oförglömliga charm.
Sickan blev 96 år.
Under gårdagen hade vi ett späckat schema här på Siftelsen. Hostlovskul på eftermiddagen och Skräckfilmsspecial på kvällen med både Dracula och Frankenstein på programmet.
Själv smet jag dock iväg och lämnade Ida själv på kvällen för att besöka Filmhuset och bevittna deras hyllning till Annalisa Ericson som ju gick bort natten mot långfredagen i år.
Vilken otroligt varm kväll det var (till skillnad från det hårresande skräckfilms upplevelserna vi bjöd på här i Filmstaden moahaha).
Annalisas sista film "Annalisa och Sven" visades, en massa samtal om Annalisa som person och yrkeskvinna, och kvällen kröntes av "Tappa inte sugen" där Annalisa och Poppe visar fantastiskt prov på sina breda talanger.
Jag är väldigt glad att jag fått möjligheten att uppleva dessa filmer på "riktigt" sätt i biograf- det är sant som det sägs- "Film skall ses på Bio"
Den sedan länge förlorade svenska stumfilmen Gränsfolken (1913) av Mauritz Stiller återfanns för ett par år sedan i en kyrka i sydvästra Polen. Filmarkivet vid Svenska Filminstitutet har nu restaurerat filmen, som får nypremiär i Sverige på UNESCOS:s World Heritage Audiovisual Day torsdag 27 oktober. Visningen äger rum i Cinematekets regi och presenteras av Filminstitutets nya VD Anna Serner och Filmarkivets chef Jon Wengström.
Ingen av de övriga 19 filmer som Stiller gjorde under sina första år som regissör 1912-14 finns kvar, så Gränsfolken ger oss viktiga ledtrådar till Stillers stilistiska och tematiska utveckling.
Detta är ett tillfälle man inte vill missa!
Idag den 19 oktober är det dags för Fairtrade Challenge, världen största Fairtrade-fika. Målet är en halv miljon fikadeltagare, som fikar och gör skillnad.
Vi i Portvaktsstugan serverar ju bara Fairtrade kaffe så det är ju självklart att vi hänger på och visar att vi dricker rättvist kaffe på "två tåren".
Om du är med och dricker Fairtrade-märkt kaffe eller te, äter Fairtrade-choklad eller en frukt bidrar du till att odlare och anställda i utvecklingsländer får en möjlighet att förbättra sina arbets- och levnadsvillkor, samtidigt som Sverige har chans att slå världsrekord med en halv miljon deltagare.
Missa inte att vara med på världens största Fairtrade-fika!
Läs mer på http://fairtradechallenge.se
Vilken helg! Idag är vi i totalt lyckorus efter helgen. I lördags ägde årets Filmgala norr rum i Järfälla. Där Solna kammade storvinst! Vi är så oerhört stolta och glada över Solnas medverkan och prestation i årets Filmgala. Filmgala norr som är en filmtävling för barn och unga i Norrort fick i år in cirka 100 bidrag där de 24 blev uttagna filmer tävlade mot varandra i lördagens tävling. Solna kammade hem 1:a och 3:e plats i kategorin "Lättvikt" med filmerna: "En dag på jobbet" av och med: Michael Foussianis, Amir Zamel Abicid, Armin Moghiman, Lucas Zamora Sobrado, Linnea Dahl Edlund från Byparken. Juryns motivering:
För gestaltningen, humorn och den skönt absurda stämningen. En egensinnig och fantasifull film. Tredje platsen förtjänades av "Det försvunna landet Wenia" av och med: Simon Parker, Cornelis Hertzberg, Johan Reichmann, Niosha Ghodsi, Denise Blomqvist från Gula villan. Juryns motivering: Med stort allvar och fin närvaro berättas en klassisk saga där det goda segrar mot det onda.
Vinnaren i tungviktsklassen blev Zacharias Blad med filmen "Tehilla", som arbetat med filmen på Solna Ungdoms café, här löd Juryns motivering: Konst möter skräck i en drömlik och skickligt genomförd film. SUC hade även ett finger med i vinnaren av "Öppna klassen":s film "Kärleksbarn" av Lina Lindblom. Solnas pedagogiska filmverksamheter håller hög nivå går att utläsa av detta. Galans Jury som bestod av välkända figurer nämnligen filmkritikern Emma Gray Munthe, barnfilmskonsulenten Linus Torell och filmregissören Lisa Siwe var inte själva på plats men galan klarade sig galant ändå.
Hurra för filmiska Solna och alla kreativa barn och unga som låter oss ta del av deras tankar, ideer, kunskap och fantasti. Låt oss fortsätta uttrycka oss genom film, låt oss lära genom film och prata mer om film.
Film - love - peace
over and out!
Vi är glada att Ingrid Rudefors var här i måndags och presenterade Breakfast at Tiffany's i Filmklubben.
Läs vad hon skrivit om kvällen i sin blogg.